نوشین فراحمدی

کاربرد خاتم در تلفن چنانچه فقط به منظور تزیین و زیباتر شدن و نوآوری باشد دارای جلوه‌ای موقتی است و پس از مدتی برای ما یکنواخت خواهد شد به این دلیل که تلفن از جمله کابردی ترین اشیاء است و اگر به عنوان یک اثر هنری در نظر بگیریم (به لحاظ نحوه خاتم کاری یک اثر حجمی) یک سوژه و تصویر تکراری است.

خاتم جزءتزییناتی است که در مقایسه با سایر هنرهای تزیینی دارای نمایی است که تفاوت و تغییر در کیفیت ظاهری آن برای همگان محسوس نیست.نقوش خاتم و رنگ بندی آن،در مجموع دارای محدودیت هایی است.

البته در انواع خاتم تنوع وجود دارد ولی عموما افراد آشنا با این هنر،این تفاوت را تشخیص می دهند و برای همگان آشکار نیست.کاربرد خاتم در اشیایی چون:میز،صندلی،آینه- کنسول و….آنها را در زمره اشیایی گران قیمت و تجملی قرار می دهد ضمن اینکه اقشاری که آنها را انتخاب می کنند معمولا تناسب آنرا با سایر دکوراسیون منزل در نظر می گیرند.
گروهی نیز ظرافت نقوش و تلالو آنرا می پسندند چراکه جلوه خاصی دارد و شیء را متمایز می سازد. البته عده ای بدون شناخت از کیفیت کار،صرفا به دلیل نمای ریز نقش و درخشندگی کار به دنبال اشیایی از این دست هستند و گروهی اندک نگاه تخصصی دارند وبه جنبه های هنری آن توجه می کنند.

حال اگر بخواهیم یکی از اشیاءمنزل را-که می توان آنرا کاربردی ترین شیء دانست- با تزیین خاتم در نظر گیریم ابتدا نوع نگاه ما به تزیین مطرح می‌گردد. اگر تزیین را برای زیباتر شدن محیط زندگی وعدم یکنواختی بخواهیم به این بستگی دارد که علاقه ما به تزیین تا چه اندازه باشد.آیا در کاربرد خاتم، نباید نوع شییء را در نظر گرفت؟یا اینکه برای ما فرقی ندارد؟آیا خاتم کار ی را به عنوان بخشی از تزیینات منزل یا محیط کار می پسندیم؟در زیبایی شناختی وکاربرد خاتم،سایر اشیاء و کلا ترکیب بندی چه تاثیری دارند؟

به طور کل در اشیایی که خاتم کاری شده اند به دلیل تلالو و درخشندگی خاص خاتم،نمای ویژه ای ایجاد می شود. بنابر این در بکارگیری این اشیاء در چیدمان،چنانچه فرد به دنبال ایجاد هماهنگی و تناسب دردکوراسیون باشد.
انتخاب سایر اشیاء نیز در ایجاد هماهنگی مهم است چراکه گروهی از افراد،درخشندگی و براقیت در اشیاء محیط خود را نمی پسندند و یا ترجیح می دهند نما ی آنها دارای اشکال مشخص تر و ساده تری باشد.به همین دلیل به جز قاب های خاتم که عموما برای آثاری چون:تذهیب،نگارگری،گل و مرغ …ایج است-که در اینجا قاب تحت تاثیر کار قرار دارد و به جلوه بیشتر آن کمک می‌کند
-مطمئنا اشیایی نظیر: ساعت دیواری،تلفن و….که خاتم کاری شده باشند در منزل یا محیط کار گروه اندکی از مردم به چشم می‌خورند و این نشان می‌دهد که افراد ترجیح می دهند از تنوعی که در سایر اشیاء وجود دارد نیز بهره گیرند.همچنین از اشیاه هنری اغلب منازل پیداست که خاتم کاری در قالب "قاب" پذیرفته شده است ولی در موارد دیگر مطمئنا چنین نبوده است.

بنابر این اگر به تلفن خاتم به دید یک "شیء هنری کاربردی" نگاه کنیم شاید برای مدتی جالب و خاص باشد ولی همانند سایر اشیاء کاربردی منزل پس مدتی به دلیل استهلاک و آسیب پذیری ،از رده‌ی وسایل خانه خارج می‌شود.

همینطور به دلیل ویژگی خاص ظاهر آن، با تغییردکور، می‌تواند در عدم هماهنگی با سایر اشیاء قرار گیرد و به ناچار کنار گذاشته می‌شود. در نتیجه داوری زیبایی شناختی ما درباره‌ی کاربرد خاتم در تلفن، می‌تواند چنین باشد که اگر هنر ما نحوه‌ی خاتم‌کاری یک اثر حجمی است
که این تجربه را برای اشکال پیچیده‌تر نیز می‌توان داشت و اگر برای تزیین و نوآوری باشد این تجربه برای یکبار کفایت می‌کند.

به طور کل ،نمای خاتم شامل یک نوع گره است که با تنوع رنگی محدود در یک سطح گسترش می یابد و البته ظرافت و ریز بودن نقوش جلوه خاص خود را خواهد داشت ولی اینکه افراد تا چه اندازه با آن ارتباط برقرار می کنند در بررسی زیبایی شناسی خاتم اهمیت دارد.
بنابراین با توجه به موارد ذکر شده می توان گفت خا تم کا ری تلفن ضمن اینکه آنرا به شیء تجملی و خاص تبدیل می کند در کاربرد آن نیز محدودیت هایی ایجاد می کند ضمن اینکه جایگاه تلفن معمولا در معرض دید همگان قرار دارد بنابراین ضمن اهمیت ظاهر آن، اگر قرار باشد که تزیینات داشته باشد هماهنگی آن با تزیینات چیدمان کلی آن مکان مطرح است.
بنابراین اگر ازخاتم به عنوان تزیین اشیاء استفاده شود باید به نوع کاربرد آنها، توجه کنیم.
در تلفن، دکمه‌ها، اعداد و نوشته های روی آنها و ….به نوعی در تضاد با فضای مفهومی نقوش گره قرارمی‌گیرند و در نتیجه به نظر می‌رسد در اینجا خاتم بیشتر به عنوان پس‌زمینه عمل می‌کند و در خدمت فرم قرار می‌گیرد در نتیجه محدود می‌شود و مفاهیم خود را از دست می‌دهد.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License